Reikalavimai nekilnojamojo turto agentams (brokeriams) laikantis pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimų

10/2/20232 min skaitymo

Vis labiau tampant aktualiems pinigų plovimo ir teroristų finansavimo (PP / TF) prevencijos klausimams, šiame pranešime trumpai aptariame, kodėl nekilnojamojo turto brokeriai (agentai) turi prievolę tinkamai įgyvendinti LR pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo (PPTFPĮ) reikalavimus ir ką turėtų pasirengti, siekiant išvengti priežiūros institucijų piniginių baudų ir kitų finansinių nuostolių.

white and red wooden house miniature on brown table
white and red wooden house miniature on brown table

Nekilnojamojo turto agentams (brokeriams), kaip ir kitiems įpareigotiesiems subjektams pagal PPTFPĮ, yra privalomas PP / TF prevencijos priemonių įgyvendinimas, t. y. pareiga nustatyti kliento ir tikrojo naudos gavėjo tapatybę (pvz., klientams teikiamų anketų pagalba), teikti informaciją FNTT apie kliento vykdomas pinigines operacijas, pranešti FNTT apie įtartinas ir neįprastas pinigines operacijas, tvarkyti registracijos žurnalus ir kt.

Priežiūros institucija (šiuo atveju FNTT) už šių reikalavimų nesilaikymą turi teisę skirti įmonei piniginę baudą, sudarančią nuo 0,5 iki 5 procentų metinių pajamų, gautų iš agento (brokerio) paslaugų teikimo. Už sistemingus pažeidimus arba šiurkštų pažeidimą piniginė bauda teoriškai gali siekti net iki 1,1 mln. Eur.

Nuo 2021 m. įsigaliojo tam tikri PPTFPĮ pakeitimai, pagal kuriuos už PP / TF prevenciją atsakingi subjektai turi pareigą, pvz., tikrinti JADIS sistemą siekiant tinkamai nustatyti savo kliento galutinį naudos gavėją.

Kodėl tai svarbu? Nusikaltėlis, bendradarbiaudamas su nekilnojamojo turto agentu (brokeriu), nekilnojamąjį turtą perka nusikalstamu būdu įgytomis lėšomis.

Taigi, nors ir retai apie tai susimąstoma, tačiau nekilnojamojo turto agentas (brokeris) kiekvieną dieną susiduria su PP / TF grėsme, nes nusikaltėliai dažnai siekia tarpininkų paslaugų ar net jų fizinio įsitraukimo į pinigų plovimo schemas. Tuo tarpu šis sektorius Lietuvoje, deja, vis dar yra menkai informuotas apie pinigų plovimo riziką.

Šiuo metu FNTT skiria realias pinigines baudas už PP / TF prevencijos reikalavimų nesilaikymą (žr. FNTT sprendimus dėl poveikio priemonių čia). Taip pat kiekvienais metais FNTT atlieka planinius patikrinimus, kurių metu tikrina, kaip įmonės laikosi PP / TF prevencijos reikalavimų (žr. čia).

Siekiant nekilnojamojo turto agentams (brokeriams) tinkamai įgyvendinti PP / TF prevencijos reikalavimus ir išvengti potencialių priežiūros institucijos piniginių baudų ar kitų poveikio priemonių, išskirtume tokius būtinus pasirengti dokumentus, kuriais įmonė turėtų vadovautis:

  1. Bendra pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos politika.

  2. Klientų ir naudos gavėjų tapatybės nustatymo taisyklės.

  3. Klientų (fizinių ar juridinių asmenų) tapatybės nustatymo ("kliento pažinimo") anketos (paprastai pateikiamos klientams pasirašyti kartu su paslaugų teikimo sutartimi, siekiant nustatyti klientų ir naudos gavėjų tapatybę, informaciją apie politiškai pažeidžiamus asmenis, lėšų kilmę ir kt.).

  4. Pranešimų ir informacijos teikimo FNTT tvarka.

  5. Registracijos žurnalai.

  6. Kiti dokumentai, apibrėžiantys PP / TF prevencijos politiką, darbuotojų privalomą mokymą PP / TF prevencijos klausimais ir kt.

Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad įstatymas numato reikalavimą įmonėms atlikti visos veiklos PP / TF prevencijos vertinimą, nustatant rizikos lygį ir atitinkamas priemones rizikai sumažinti.

Detalesnį PP / TF prevencijos dokumentų sąrašą galėtume pateikti kartu su pasiūlymu parengti Jums ar Jūsų įmonės PP / TF prevencijos dokumentaciją.

  • Susisiekite su mumis el. paštu info@teisinepaslauga.lt arba tel. +370 605 20086.

  • Arba užpildykite žemiau esančią anketą ir, įvertinę esamą įmonės situaciją, pateiksime kainos pasiūlymą.

Užpildykite žemiau esančią anketą ir atsiųsime PP / TF dokumentacijos kainos pasiūlymą: